Sunday, April 21, 2013

4/28 Car Truths: Food

Banana, Nutella,
peanut butter tortilla, yum!


Figuring out what food to buy, how much and working that into the whole budget for the month was a completely new experience for me. Originally, I tried giving myself a certain amount I could spend everyday. That didn't work out for two reasons: I would focus on buying little things over cheap larger purchases and I worked better having a set amount of money I could spend over the course of the week, as opposed to three dollars every day.

I have a small lunchbox cooler for small items that need to be stored for a couple of days and when the weather stayed cold enough I purchased different juices and fruits. Now that the weather is warming up (even though it's still snowing) I avoid large purchases that can go bad too quickly and stick to simple items.

For snacks and breakfasts, I mostly have granola bars (33-50 cents each, depending on the brand, Nature Valley honey is the cheapest), various nuts (10 bucks for a canister of cashews, almonds or 14 for pistachios). Peanut butter and tortillas are always a good bet. Carrots, apples and bananas are fruit and a vegetable that last for a couple of days while I munch on them. Those are the healthy food stuffs. I still occasionally have a one dollar burrito or hamburger from a fast food restaurant.

No comments:

Post a Comment